Obligacje korporacyjne – nowoczesne oblicze oszczędzania

Mam zamiar przedstawić tu nowoczesne oblicze oszczędzania, a taką ciekawą inwestycyjną opcją godną wybrania są korporacyjne obligacje zwłaszcza, gdy ktoś jest zainteresowany stabilnym lokowaniem w przedziale dłuższym niż rok.

Jak kupić obligacje korporacyjne

Jak kupić obligacje korporacyjne

Wartość oprocentowania obligacji bywa zmienne lub też z góry ustalone. W przypadku stałego oprocentowania bywa ono najczęściej uzależnione od tzw. stałej marży ustalonej przez emitenta, a także od wskaźnika WIBOR wyznaczanego przez grupę polskich banków (w wersji 3 lub 6 miesięcznej). Cena nominalna takiej obligacji ma wartość zazwyczaj 1000 PLN, ale spotyka się na Catalyst też obligacje w cenie 100, 10000 czy nawet 100000 zł.

Ze względu na bezpieczeństwo inwestycji istotne może być to, czy papiery spółek mają zabezpieczenie, czy też nie posiadają żadnego zabezpieczenia. Przed kupnem takich papierów wartościowych powinno zaznajomić się z finansową kondycją firmy, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci niewypłacalności firmy.

Kupując obligacje korporacyjne w trakcie ich emisji, warto zwracać uwagę na to, czy obligacje zostaną wprowadzone na rynek wtórny obligacji, gdyż bez takiej gwarancji trudno potem o odsprzedaż obligacji (ich części lub całości) przed terminem ich zapadalności.

Zakup papierów spółek na Catalyst charakteryzuje się prowizją niższą, niż ma to miejsce w przypadku nabycia akcji. Dla przykładu w mBanku prowizja wynosi 0,19%, ale minimalna jej wartość wynosi 3 zł.

Ważne jest, aby zdefiniować przedział czasu na jaki chcemy zamrozić kapitał. Będąc inwestorem długoterminowym, z powodu prowizji od kupna i kosztu na Catalyst czasami nieco wyższej od nominalnej, powinno się pozyskiwać na minimum 18 miesięcy, a najkorzystniej na dwa do trzech lat lub dłużej, jeśli mamy taką możliwość, co może mieć miejsce w przypadku obligacji komunalnych.

Trzeba także sprawdzać w emisyjnych dokumentach, czy podano paragraf zezwalający na możliwość przedterminowego wykupu tych obligacji na żądanie firmy. W takim przypadku pozyskując papiery wartościowe na rynku Catalyst np. w okolicach połowy trwania emisji, planowany przez inwestora przychód może być mniejszy od zakładanego pierwotnie.

Więcej na temat obligacji korporacyjnych można przeczytać na stronie: http://galeriafinansowa.pl/obligacje-korporacyjne.html

Dodaj komentarz